Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč si pořídit králíčka i do bytu

16. 9. 2013

1. Je to milý společník

-Králíček je společenské zvíře

-Když se mu budete od malička věnovat je  pravděpodobné, že si na Vás zvykne a bude za Váma sám přicházet pro pohlazení, bude  Vás olizovat a bude za vámi všude běhat.

- Nevydává žádné hlasité zvuky (jako např. křeček či morče) tudíž Vás  nebude rušit

-Je aktivní především v  podvečer, večer a ráno ( přes den pospává )na což musíme myslet při umisťování  do bytu a pokud možno si ho nedáváme do pokoje, kde spíme, protože nás v noci může hlukem probudit

2. Čistotný tvor

- Je čistotné zvíře, vhodné pro chov v bytě

-Je schopný naučit se chodit vykonávat potřebu na jedno místo  ( např. na kočičí záchod ) s pro něj vhodnou podestýlkou ( tj. dřevitá podestýlka  nebo hrudkující dřevitá podestýlka apod.).

POZOR !!!!!!!!! :Záchod je třeba včas čistit (dle velikosti králíčka cca denně nebo ob den)- Když králíčkovi čistota záchůdku nevyhovuje, umí to dát najevo (vyhrabe ho, nebo vykoná potřebu vedle apod.).

3. Relativně nenáročný tvor ( časově)

-Králíčka jde s nadsázkou přirovnat k pejskovi. Výhodou je, že se nemusí venčit jako pejsek, ale přesto se jako pejsek často chová. Je možné ho dobře vychovat, naučit ho čistotnosti, naučit ho přiběhnout za zavolání nebo zamlaskání, rád se přijde přitulit a pomazlit, i když je zvědavý, co máte v talíři za dobroty, nestojí u vašeho stolu s úpěnlivýma očima

 POZOR!!!!!!! : Je třeba mít na paměti, že i když králík nevyžaduje celodenní nepřetržitou péči, musí se mu chovatel každý den věnovat a nechat ho alespoň 4 hodiny a více proběhnout mimo jeho kleci. Je to důležité pro socializaci králíčka. Pokud bude mít někdo králíka zavřeného celý den v kleci, těžko se pak může divit, že se od něj králík nenechá pohladit a utíká před ním.

4. Je učenlivý

- Má rád řád a je schopen respektovat určitá pravidla

-Naučí se např. že v kuchyni  je jídlo , spojí si určité zvuky s konkrétní činností a to ať je to zvuk, který má příjemný výsledek  např.zvuk odemykání = někdo přichází, je třeba ho přivítat, šustění pytlíku = dostanu něco dobrého a nebo nepříjemný např. zvuk vysavače = budu muset utéct, nebo mě ta potvora vysaje :) apod.

5.Výchova

-Králíček je docela inteligentní zvíře a je možné ho do určité míry vychovat. Je i možné naučit ho, aby přiběhl na zavolání (reagoval na své jméno, resp. na intonaci s jakou jeho jmeno vyslovujeme) nebo na zamlaskání. Obzvlášť, když ho potom odměníte nějakým mlsem. Když dělá něco, co nesmí, existuje způsob, jak mu to vysvětlit. Stačí několikrát rychle za sebou zatleskat a při tom zvýšeným hlasem říci „NE NE NE!“ nebo „FUJ!“. Králíček samozřejmě nerozumí konkrétním slovům (příkazům), ale pozná negativní tón v hlase. Pokud toto napomenutí zabere, je třeba ho pochválit „HODNÝ“ klidným tichým hlasem, jemně ho pohladit na hlavičce a třeba se i usmát.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář